Menu Zamknij

Sposoby pielęgnacji drewnianych mebli

Drewno nigdy nie wychodzi z mody i sprawdzi się w każdym stylu dekoracji mieszkania. Zawsze wygląda świetnie, a do wyboru mamy tysiące kolorów, rodzajów i modeli. Drewniane meble stawiają jednak przed nami spore wyzwanie. Choć robią ogromne wrażenie, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak zadbać o drewniane meble?

Czystość to podstawa

Choć o porządkach domowych nie trzeba zapewne nikomu przypominać, w przypadku drewna są one szczególnie istotne. Kurz bardzo łatwo gromadzi się w porach drewna, dlatego należy pamiętać o częstym przecieraniu ich suchą i miękką ścierka. Jeśli na drewnianej powierzchni pojawią się większe zabrudzenia pamiętaj o odpowiednich środkach. Użyj delikatnego mleczka stworzonego specjalnie do drewnianych mebli. Nie nakładaj go bezpośrednio na meble, ale nasącz nim ścierkę.

Ochrona przed ciepłem i wodą

Ogrzewanie podłogowe, kominek, kaloryfer – to wszystko może stanowić zagrożenie dla drewnianej powierzchni. Mogą one powodować odkształcanie i niszczenie się mebli. Drewniane elementy powinny stać w odpowiedniej odległości. Pomieszczenie, w którym stoją drewniane meble nie powinno mieć temperatury wyższej niż 30 stopni. W przypadku rozlanej wody – nie czekaj aż wsiąknie w drewnianą powierzchnie! Szybko zetrzyj płyny i upewnij się, że mebel jest zupełnie suchy.

Olejowanie, woskowanie, lakierowanie

Często powtarzaj zabiegi konserwujące, którymi początkowo zostały zabezpieczone twoje meble. Zapewni im to trwałą ochronę przed m.in. światłem UV i wodą. Te zabiegi należy wykonywać średnio co pół roku.