Menu Zamknij

Jakie powinny być schody?

Schody to nieodłączny element piętrowych domów. Choć ich zastosowanie jest wszystkim dobrze znane, mogą stanowić one również dekoracyjny element naszego mieszkania. Zaprojektowanie odpowiednich schodów nie jest jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Jakie powinny być schody?

Schody, a prawo budowlane

Schody powinny być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Z tego względu istnieje szereg przepisów prawa budowlanego określających wymogi dotyczące projektu schodów. Zwraca się przede wszystkim uwagę na wymiary. Wysokość stopni powinna mieścić się w granicach od 15 do 17cm, szerokość to przynajmniej 29cm, a minimalna szerokość biegu wynosi 80cm.

Przyjmuje się, że w ciągu prostym liczba stopni nie powinna przekraczać 17. Ich ilość zawsze powinna być nieparzysta. Odległość między schodami, a sufitem nie powinna wynosić mniej niż 205cm. Jeżeli chcemy, aby schody nie zajmowały dużo przestrzeni warto zdecydować się na schody kręcone. Zajmują one o wiele mniej miejsca i nie zdominują pozostałych elementów naszego mieszkania.