Menu Zamknij

Olejowanie drewnianej podłogi – zrób to sam!

Olejowanie drewnianej podłogi to nieodłączny element jej konserwacji i zabezpieczenia. Oprócz tego olej nadaje jej gładki kształt i naturalny wygląd. Jak się okazuje to wcale nie trudna sztuka, a każdy z nas może zrobić to samodzielnie we własnym domu. Jak poprawnie olejować drewnianą podłogę?

Jak wybrać olej?

Zwykle oleje do podłóg są uniwersalne. Warto jednak zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi dokładnie takiej podłogi jaka jest w naszym domu. W naszym kraju substancje olejujące pozyskiwane są przede wszystkim z dębu i sosny. O tym, który z nich wybrać powinien zadecydować twórca naszej podłogi.

Dostępne są oleje twardniejące i nietwardniejące. W drugim przypadku po zaolejowaniu będziemy musieli dodatkowo zawoskować podłogę. Nie zabezpieczającą one bowiem wystarczająco podłogi. Istnieje również tak zwany olejo-wosk, który jest połączeniem obu preparatów.

Jak przygotować podłogę do olejowania?

Przede wszystkim – pamiętajmy aby podłoga była całkowicie czysta i surowa. Olejowanie przeprowadzamy na naturalnej powierzchni drewna. Przygotować w ten sposób podłogę również możemy samodzielnie, choć zapewne będzie to wymagało sporo wysiłku. Musimy być bardzo uważni, ponieważ podczas zdzierania warstwy ochronnej, możemy trwale uszkodzić podłogę.

W tym momencie pozostaje nam już tylko nałożyć produkt na powierzchnię podłogi. Pamiętajmy aby dokładnie wymieszać olej przed użyciem i żeby zabezpieczyć ściany. Istotne jest aby olejowanie było przeprowadzone przy dobrej wentylacji.