Menu Zamknij

Malowanie drewnianych powierzchni

Naturalny kolor drewna nadaje wnętrzu niesamowitego klimatu i często wybieramy go do swoich domów. Jednak zdarza się, że drewniany kolor nie pasuje do naszej wizji i musimy zmienić go na taki, który będzie współgrał z resztą mieszkania. W jaki sposób pomalować drewniane meble?

Natura – zakrywamy czy pokazujemy?

Na początku musimy podjąć ważną decyzję. Czy chcemy aby nasze meble na pierwszy rzut oka były utożsamiane z drewnem? Czyli czy chcemy aby słoje drewna były widoczne? Jeżeli tak – wybierz lakier do drewna. Jeżeli nie – postaw na specjalną farbę do drewna, która zakryje słoje i wyrówna powierzchnie. Do wyboru będziemy mieli farby matowe, połyskujące i półpołyskujące.

Jak przygotować meble do malowania?

Przede wszystkim powierzchnię drewna należy dokładnie oczyścić i odtłuścić. Jeżeli widoczne są jakiekolwiek ubytki, należy je uzupełnić. Następnie zwilżamy drewno i pozostawiamy do wyschnięcia, aby uwidocznić luźne włókna drewna. Najważniejszym etapem jest dokładne zeszlifowanie powierzchni. Daje nam to gwarancję estetycznego i schludnego wyglądu. Po szlifowaniu oczyszczamy drewno wilgotną szmatką i czekamy do wyschnięcia.

W przypadku lakieru nakładamy 2-3 cienkie warstwy. Jeżeli zdecydowaliśmy się na farbę, powinniśmy pomalować 1-2 warstwy używając pędzla lub wałka.