Menu Zamknij

Cyklinowanie podłogi drewnianej

Podłoga drewniana nadaje wnętrzu ciepła i przytulności. Przebywając w otoczeniu drewna czujemy się zrelaksowani i spokojni. Każda podłoga drewniana po pewnym czasie powinna być poddana cyklinowaniu. Następuje to po około 10-15 latach od położenia. Wszystko zależy od użytkowania, czy chodzimy w butach, szpilkach. Buty nawet na miękkiej podeszwie nanoszą piasek , który ściera i rysuje powierzchnie. Szpilki robią wgniecenia. Czasami nam coś upadnie np. szklanka, talerzyk lub zrobi się jakaś plama.

Cyklinowanie polega starciu wierzchniej warstwy za pomocą urządzenia zwanego cykliniarką. Usuwane są wgłębienia , rysy, odbarwienia czyli wszystko co nam przeszkadzało. Każde szlifowanie to 1-2mm mniej naszej podłogi. Średnio cyklinować podłogę można 4-5 razy bo potem będzie już zbyt cienka.

Do tego zabiegu najlepiej zatrudnić fachowców, którzy się tym zajmują. Sami możemy bowiem zetrzeć zbyt wiele lub nierówno i zniszczymy podłogę. Wtedy zamiast zaoszczędzić stracimy dużo więcej pieniędzy.

Po cyklinowaniu podłoga jest oczywiście impregnowana. Robi się to za pomocą lakierowania lub olejowania.

Przy małym jednym wgnieceniu zanim zdecydujemy się na cyklinowanie można spróbować szpachli woskowej wypełniającej wgniecenia.
Natomiast drobne rysy możemy spróbować usunąć korektorem do parkietu. Kolor oczywiście musi być idealnie dobrany do koloru podłogi. Na plamy natomiast zadziałać może benzyna ekstrakcyjna. Zaplamioną powierzchnię przeciera się benzyną, następnie posypuje ją talkiem, nakrywa bibułką i przeprasowuje żelazkiem.