Menu Zamknij

Mechaniczne właściwości drewna

Drewno nie bez powodu jest jednym z najpopularniejszych materiałów do tworzenia mebli, schodów czy innych elementów wnętrz. Głównym z czynników wpływających na taki stan rzeczy są jego mechaniczne właściwości, czyli te, określające jego wytrzymałość wobec sił zewnętrznych. Poznajmy niektóre mechaniczne właściwości drewna.

Twardość drewna

Im gęstsze drewno, tym twardsze drewno. Cecha ta oznacza, że nie jest łatwo „wcisnąć” jakiejkolwiek rzeczy w strukturę drewna. Drewno jest najbardziej twarde w przekroju poprzecznym. Od tej cechy zwykle zależy poziom pozostałych.

Ścieralność drewna

Sprawia, że na powierzchni drewnianej mogą zachodzić zmiany występujące na skutek tarcia. Ta cecha pozwala nam kształtować drewno w różne formy i kształty. Im twardsze drewno, tym bardziej jest ono odporne na jakiekolwiek ścieranie.

Wytrzymałość na zmęczenie

To inaczej odporność drewna na jakiekolwiek fizyczne działania. Chodzi tu między innymi o skręcanie, rozciąganie czy zginanie. Tutaj również znaczenie ma przede wszystkim twardość drewna. Ta cecha wpływa na jego trwałość i możliwość zastosowania go w przeróżnych konstrukcjach.