Menu Zamknij

Drewno w łazience – czy to dobry pomysł?

Istnieje stereotyp, który mówi o kompletnym wykluczeniu drewnianych elementów z łazienki. Czy jest on słuszny? W każdym stereotypie jest ziarno prawdy, jednak odpowiednio dobrany materiał i profesjonalne zabezpieczenie może pozwolić nam na zaprojektowanie naszej łazienki, nie wykluczając drewnianej podłogi, szafek i innych elementów. Drewno, mimo powszechnej opinii, może spełniać w naszej łazience wiele pozytywnych funkcji.

Badania udowodniły, że określone gatunki drewna mają charakter antybakteryjny. Sosna czy modrzew pozbędą się wielu bakterii z naszej łazienki. Drewno bezproblemowo stawia czoła wilgoci. Wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć, aby móc odrzucić obawy o pojawiającej się pleśni. Oprócz tego drewniane elementy nadają pomieszczeniu niesamowicie ciepły i przytulny klimat. Jednak, aby drewno spełniało te wszystkie funkcje, musi być odpowiednio zabezpieczone.

Jak zabezpieczać drewno w łazience?

Przede wszystkim zacznijmy od wyboru odpowiedniego rodzaju. Drewna, które idealnie sprawdzą się w łazienkowych warunkach to m.in. modrzew i dąb. Natomiast z tych, których w Polsce nie znajdziemy będzie to chociażby padouk czy iroko. Deski powinny być lite, czyli wykonane z jednego kawałka drewna. Ważny jest również tak zwany „skurcz drewna”. Jeżeli będzie on zbyt wysoki deski mogą ulegać zniekształceniom. Nieodłącznym elementem zabezpieczenia drewna w łazience jest dokładne olejowanie bądź lakierowanie. Zabezpieczy to drewno przed wnikaniem wilgoci , a powierzchnia stanie się matowa.